Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

 

Zorunlu trafik sigortasının yaptırılmasının nedeni karayolları trafik kanununa göre zorunlu tutulmasıdır. Böyle bir durumda aracına trafik sigortası yaptırmayan sürücüler kanuna uygun hareket etmedikleri için öncelikle yasaları çiğneme suçundan para cezası alacaklardır. Yapılan araç muayene ve trafik kontrollerinde istenilen bu belgenin ikinci kez yokluğu durumunda uygulanan para cezası artırılır. Üstelik suçun tekrarlanması durumunda araç trafikten men edilir. Karayolları trafik kanununun zorunlu tutma sebebi ise araç sahiplerini ve trafiğe çıktıkları alandaki diğer bireyleri koruma altına almak istemesidir.

 

Zorunlu Trafik Sigortası ile Elde Edilen Kazanımlar Nelerdir?

 

Yaşanılan istem dışı kazalar durumunda hem karşı tarafı hem de sigortalı tarafı maddi olarak güvence altına alır. Yaşanılan kaza sonrasında ortaya çıkan masraf sigorta tarafından karşılanır ve tarafların görmüş olduğu bu zararın sadece olay yerinde kalması sağlanır.

 

Yaşanılan büyük çaplı kazalarda ise zorunlu trafik sigortası ölüm ve iş göremezlikle sonuçlanan yaralanmaların tazminatlarını sağlar. Buna bağlı olarak olayın mahkemeye intikal etmesi durumunda mahkeme masraflarıda zorunlu trafik sigortası kapsamına girmektedir.

 

Üstelik kişi başı vefat ve tedavi teminatı, kaza başına vefat ve tedavi teminatı, araç ve kaza başına maddi hasar teminatı gibi teminatlar zorunlu trafik sigortasının getirmiş olduğu diğer kazanımlardır. Böylece araç sahibi ne kadar sıklıkla kaza yaparsa yapsın sigortalı olduğu için maddi olarak en az hasar ile kapatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir