Yeşil Kasko Nedir?

Yeşil Kasko Nedir?

 

Uluslararası sigorta olarak da bilinen yeşil kasko, sigorta sahibi kişinin aracını dünyanın her neresinde olursa olsun sigorta kapsamında tamir eder. Özellikle yurtdışı seyahatleri günlük hayatının bir parçası olan kişilerin tercih ettiği bu sigorta türü kişileri dolar euro üzerinden tamir masrafı karşılamaktan kurtarır. Ülkemizde de uygulanan bu işlem 1959 yılında Strasburg anlaşması çerçevesinde oluşturulmuştur. Bu kaskoda yeşil kart uygulamasındaki ilkeler göz önünde bulundurulmuştur ve bir nevi mali mesuliyet ilkelerini bir araya getirmektedir.

 

Yapılan bu anlaşma ile kaskonun hukuksal alandaki karşılıklarının çerçevesi çizilmiştir. Bu çerçevede yurtdışında meydana gelecek olan kazanın mahalli ilkeleri ve mevzuatları düzenlenmiştir. Ayrıca sigortanın limitlerinin neler olduğu ve teminat ve tazminatlarının nasıl oluşturulacağı belirlenmiştir.

Yeşil Kasko Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Öncelikle yeşil kasko yaptıracak kişiler ödemenin genellikle dolar ve euro kuru üzerinden düzenlendiğini bilmelidir. Ayrıca binek araçlar ve ticari araçlar için sunulan fiyat seçenekleri farklılık göstermektedir. Yeşil sigortanın geçerlik süresi en az iki hafta yani 15 gün olarak belirlenmektedir. En fazla ise 1 yıl olarak imzalanmaktadır. Sonrasında ise her sene yeni bir yeşil kasko poliçesi yapılmak zorundadır.

 

Yeşil kasko uluslararası bir anlaşma bağlamında oluşturulduğu için anlaşma içerisinde olmayan ülkelerde geçerli değildir. Anlaşmanın geçerli olduğu ülkeler arasında Avusturya, Belçika, İşveç gibi büyük ülkelerle birlikte Arnavutluk, Sırbistan gibi küçük ülkelerde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir