Trafik Kazası Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Trafik kazası tazminat hesaplama yapmak için öncelikle yaşanılan kazanın ayrıntılı bilgilerinin olması gerekmektedir. Bunun için kaza anında olay yerine gelen ekibin tutmuş olduğu tutanağın bir nüshasını talep edebilirsiniz. Ancak bu nüshayı elde etmeden ortalama olarak bir fiyat hesaplaması yapmak istiyorsanız bazı soruların cevaplarını biliyor olmanız gerekmektedir. Bu cevaplar doğrultusunda ücretsiz olarak tazminat hesaplama hizmeti veren firmalar ile irtibata geçebilir ve bir fiyat alabilirsiniz.

 

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama için Gerekli Olan Bilgiler Nelerdir?

 

Öncelikle kaza türü bilinmek zorundadır. Yaralama ile sonuçlanan bir kaza mı, maddi hasarlı bir kaza mı yoksa ölümle sonuçlanmış bir kaza mı belirtilmelidir. Kazanın meydana gelmiş olduğu tarih bilinmelidir. Nitekim tazminat alabilmek için sunulan yasal zaman dilimi aşıma uğramış olabilir. Ayrıca kazazedenin cinsiyeti ve aylık gelirinin bilinmesi gerekmektedir. Aynı şekilde kazazedenin eşinin olup olmadığı, çocuklarının olup olmadığı ve çocuk sayısı bilinmelidir. Kazazedenin mesleği de bilinmesi gereken bir diğer bilgidir ve kazanın yaşanıldığı şehir bilgisi de gereklidir.

 

Yukarıda bahsi geçen genel bilgilerden sonra trafki kazası için tazminat hesaplayabilmek adına kazazedenin  kusuru yüzde olarak bilinmelidir. Bu yüzde kaza anında tutulan raporda yer almaktadır. Yaşanılan kazanın özeti ise isteye bağlı olarak belirtilebilir ama bir zorunluluk içermemektedir. Bu bilgiler doğrultusunda bir hukuk bürosu tarafından trafik kazası tazminatı 3 iş günü içerisinde hesaplanarak bildirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir