Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir Ve Neler Yapar?

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir Ve Neler Yapar?

 

Sigorta tahkim komisyonu 5684 sayılı kanun çerçevesinde 30. madde ilkeleri bağlamında oluşturulmuş bir komisyondur. Asıl amaç sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında sözleşmeye dayalı olarak çıkan sorunların giderilmesidir ve bu amaç doğrultusunda hukuğa hizmet edecek şekilde kurulmuştur. Bu yüzden sigortalılar ve sigorta şirketleri aralarında çıkan anlaşmazlıkları mahkeme yolu ile çözmeden once sigorta tahkim komisyonu ile çözmeye çalışırlar.

 

Ancak sigorta tahkim komisyonuna başvurada bulunabilmek için sigorta şirketinin bu komisyona üye olması gerekmektedir. Aksi takdirde komisyon hizmetlerinden ne şirket ne de müşteri faydalanamaz.

 

Sigorta Tahkim Komisyonu ile İzlenecek Adımlar Nelerdir?

 

Öncelikle tahkim komisyonundan faydalanabilmek için konunun daha önce mahkemeye intikal etmemiş olması gerekmektedir . Ayrıca tüketici hakem heyetinin de konuya müdahil olmaması gerekmektedir. Sonrasında komisyon sözleşmeye bağlı olarak taraflar arasında çıkan sorunu tespit etmektedir. Sorun tespitinin ardından firmanın mı yoksa müşterinin mi haklı olduğu tespit edilir ve taraflara bildirilir.

 

Bu sürecin yaşanması için ise itirazın mutlaka yazılı olarak beyan edilmesi gerekmektedir. Bu beyan öncelikle sigorta şirketine yapılmalıdır. Ancak şirket itiraza 15 gün içerisinde cevap vermezse elinizdeki yazılı itiraz beyannamesinin bir nüshası ile birlikte şikayetçi taraf tahkim komisyonuna başvuruda bulunabilir.

 

Sigorta tahkim komisyonlarındaki ücreti ise anlaşmazlık yaşanılan durumların tutarları etkili olmaktadır. Uyuşmazlık durumlarının 350 tl nin altında olmaması durumlarında taraflar sigorta tahkim kurumlarına başvuruda bulunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir