Kaskoda Ek Teminatlar Nelerdir?

Kaskoda Ek Teminatlar Nelerdir?

 

Araçlara yapılan kaskolar sözleşmede iki madde halinde sunulur. Öncelikle ana teminatlar ve sonrasında sigortalı isterse ek teminatlar olarak oluşturulur. Kaskonun sunduğu ana teminatlar sigortalının idaresi dışındaki hasar, yanma, çalınma gibi büyük çaplı durumlardır. Ek teminatlar ise araçta meydana gelebilecek olan hasarın nadir de olsa görülmesi muhtemel durumlara karşı yaptırılan sigortalarıdır. Bu ek teminatların görünme sıklığı az da olsa birden fazla durum olduğu için hepsinin bir araya gelmesi aracın hasar riskini artırmaktadır.

 

Kaskoda Ek Teminat Yaratan Durumlar Nelerdir?

 

Bu durumlardan ilki doğal afetlerdir. Doğal afetlerin kapsamı ise sözleşme de ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Örneğin sözleşme de sadece deprem ve sel afetleri belirtilmiş ise çığ düşmesi sonucunda ya da toprak kayması sonucunda meydana gelen hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

 

Ek teminat içerin bir diğer durum ise toplumsal ayaklanmalar veya terror durumlarıdır. Örneğin aracınızın ek teminatında terör olaylarına karşı bir poliçeniz yer almaktaysa terör örgütlerinin kundaklaması sonucunda yanan aracınızı koruyabilirsiniz.

 

Bir diğer ek teminat ise yetkililerin vermiş olduğu zararlardır. Böyle bir durumda tamir için götürdüğünüz araçtan parça çalınması ya da orginal parça ile sahte parçanın değiştirilmesi durumunda aracınızın zararını sigorta şirketinizden temin edebilirsiniz. Çok sık araç seyahati yapanların muhakkak bulundurması gereken bir ek teminat olmakla birlikte araç muayenesi için güvenilir bir usta arayışını da azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir