Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko Ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

 

Kasko ve trafik sigortası arasındaki en temel fark birisinin kanunlar tarafında zorunlu hale getirilmesi diğerinin ise isteğe bağlı tutulmasıdır. Trafik sigortası zorunlu trafik sigortası olarak da adlandırılır ve araç sahiplerinin muhakkak yaptırması gerekir. Yaptırmadıkları takdirde cezai yaptırıma maruz kalırlar. Ancak kasko araç sigorta şirketleri tarafından yaptırılır ve firmadan firmaya ücret değişikliği içerir. Yine aynı şekilde talep edilen kasko hizmetlerine bağlı olarak ücret değişikliği içerir.

 

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklara Bakıldığında Kaskonun Yararları Nelerdir?

 

Öncelikle trafik sigortası sadece araç sahibinin karşı tarafa verdiği hasarı karşılar. Araç sahibinin kendi aracı üzerinde oluşan hasarlar kapsama alanına girmez. Böyle bir durumda sigortalı kendini de güvence altına aldırmak istediğinde kasko yaptırmalıdır. Kasko hizmet alan kişinin hasar hizmetlerini de karşılar.

 

Trafik sigortası küçük hasarlar ile ilgilenmez ve çekici hizmeti denilen bir hizmet sunmaz. Ancak kasko araç camı kırılmasından tutunda park halinde çarpmaya kadar varan büyün küçük çaplı hasarları ve doğal afetleri de kapsar. Üstelik kasko çekici hizmeti de verir ve sigortalının yolda kalmış aracını sadece kaza durumunda değil herhangi bir arıza durumunda da servise çekmeye yardımcı olur.

 

Trafik sigortası olan kişiler araçları hasar gördüğü durumda araç tamir olana kadar başka bir araç kullanma hakkına sahip değildir. Ancak kaskolu araç sahipleri araçları arıza yaptığında şirket tarafından sağlanan başka bir aracı kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir