Kasko Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kasko Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kasko kelimesi bir hukuk terimi olmakla birlikte araçların kaza yapmaları durumunda meydana gelen maddi zararı karşılayan bir çeşit sigorta türü anlamına gelmektedir. Ancak araç kaskosu yaptıran kişiler bu durumu özel sigorta ile karıştırmaktadırlar. Tıpkı evlerde yapılan zorunlu deprem sigortası ile özel sigortanın karıştırılması gibi. Evlere yapılan dask sadece deprem ve doğal efatler için geçerliyken özel sigorta yangın, hırsızlık, su baskını gibi olabilecek diğer maddi zararları karşılamaktadır.

Kasko hakkında en temel anlamı ile bu kadar net bir doğru bilinen yanlış yer almaktadır. Diğer doğru bilinen yanlışları ise birlikte ele alalım:

• Kasko sahibi kişiler trafik sigortasından farklı olarak police sahibinin araç hasarını da kısmen ya da tamamen karşılamak zorundadırlar.
• Kasko sahibi kişiler sadece kendilerinin idaresi dışında meydana gelmiş durumlarda sigortadan faydalanabilirler. Örneğin kişi aracını cinnet esnasında yakmış ise bu zarar karko tarafından karşılanmaz.
• Kasko ile araç sahibi istediği takdirde ek teminatlar elde edebilir. Örneğin araçta zamanla meydana gelen güneş yanıklarına bağlı boya hasarı gibi bir madde ekletebilirsiniz.
• Yapılan kasko sadece sigortalı olan ülkede sınırları içinde geçerlidir. Aracınız ile yurtdışında yaşadığınız bir kaza kasko ile karşılanmaz. Bunun için ek teminatlar listesine yurtdışı hizmetlerini eklemelisiniz.
• Kaskonun geçerlilik süresi Türkiye saati ile gece 12 de başlar ve yine gece 12 de biter. Kaskonuzun son bulduğu günün gece yarısına kadar aracınız sigortalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir