Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz?

Hangi Durumlarda Kaza Tespit Tutanağı Tutulmaz?

 

Kaza tespit tutanağının tutulabilmesi için kazaya iki veya daha fazla aracın karışması gerekmektedir. Tek bir aracın yapmış olduğu kaza sonrasında tutanak tutulmaz. Örneğin bir araç duvara vurmuş ise bunu için polis gelmez ve tutanak tutulmaz. Ancak kaza tespit tutanağının tutulmadı diğer durumlar ise genellikle sürücüler ile ilgilidir. Sürücülerin tabiri caiz ise trafiğe çıkma kurallarına uygun davranışları söz konusu değil ise polisler yaşanılan kaza hakkında bir tutanak tutmaz.

Sürücülere Bağlı Olan Kaza Tespit Tutanağının Tutulmama Durumları Nelerdir?

 

Kaza tespit tutanağı tutulması için araç kullanıcılarının 18 yaşının doldurmuş olmaları gerekmektedir. Çünkü taraflar hakkında suç oranının belirlenmesi için sürücülerin araç kullanma yetkisinin olması gerekir. Ancak 18 yaş altındaki bireylerin böyle bir yetkisi söz konusu değildir.

 

Aynı şekilde araç sahiplerinden birisinin ehliyeti yoksa ya da geçersiz ise yine tutanak tutulması mümkün değildir. Aynı şekilde sürücülerin ehliyeti kazaya karışan aracın ehliyeti değil ise yine tutanak tutulmaz.

 

Kazaya karışan kişiler alkollü ya da madde kullanmış ise ve bu durum kaza anında tespit edilmiş ise yine kaza tespit tutanağı tutulmaz. Ayrıca sürülerden birisinin akıl sağlığı yoksunluğu belirtileri varsa yine tutanak işvelsiz bir durum alır.

 

Son olarak ise kazaya karışan araç sürücüleri ya da araç içerisinde bulunanlar vefat etmiş ise tutanak tutulmaz. Böyle bir durumda sadece polis tutanağı tutulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir