Çalıntı Ve Pert Durumunda Sigorta Ödemesi

Çalıntı Ve Pert Durumunda Sigorta Ödemesi

 

Çalıntı ve pert durumunda sigorta şirketi ödeme yapmak için once olay hakkında bir rapor tutmak zorundadır. Bu yüzden ekspertizler ile birlikte çalışır. Üstelik yaşanılan durumun hukuksal ayağını da yakın takip altına alır ki yaşanılan olayda sigortalının kasıtlı bir müdahalesi var mı tespit edilir. Çıkan ekspertiz sonucunda yaşanılan olay sigortalının idaresi dışında meydana gelmiş ise araç sigorta kapsamına girer ve sigorta firması ödeme yapmak zorunda kalır. Ancak yaşanılan olay da sigortalının müdahalesi tespit edildiyse araç sigorta kapsamına girmez.

 

Sigorta şirketlerinin çalıntı ve pert durumda yapmış olduğu ödemelerde yaşanılan olaya dair daha sonra sigortalının idaresi ortaya çıktığında ise sigorta firması rücu hakkını kullanır. Yani pert olmuş ya da çalınmış olan araç için yapmış olduğu ödemeyi sigortalıdan geri talep eder. Hatta bu kapsamda sigortalıya dolandırıcılık suçundan sigorta firmasının dava açma hakkı bulunmaktadır.

 

Çalıntı ve Pert Durumunda Sigorta Ödemesinde Sigortalının İdaresi Ortaya Çıktığında Yaşanılacak Süreçler Nelerdir?

 

Genel şartlar B4 beyannamesine dayalı olarak sigortalının idaresi ortaya çıktığında firma müşterisine rücu davası hakkı açma sahip olur. Yargıtay kararına göre sadece sigortalının kastına bağlı değil aynı zamanda da sigortalının yakınlarının kastına bağlı olarak da firma müşterisine rücu davası açabilir. Örneğin araç sahibinin eşi kasten aracı pert etmişse böyle bir durumda firma yapmış olduğu ödemeyi geri talep edebilir.

 

Dava sürecinin tamamında asıl bakılan nokta kasıtlı olarak işlenen bir davranışın olup olmadığıdır ve sigorta firmaları ancak böyle bir durumda davayı kazanma şansına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir